top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

Girişimsel Radyoloji Uzmanı

Varisson Radyoloji Klinikleri Istanbul&Antalya 

Prof Dr Saim Yılmaz

Prof Dr Saim Yılmaz 1962 yılında Antalya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Antalya’da tamamladıktan sonra, 1979 yılında ÖSYM de Antalya üçüncüsü olarak İstanbul Tıp Fakültesini kazandı. Tıp fakültesinden 1985 yılında mezun olup önce mecburi hizmet yaptı sonra da İstanbul Zeynep Kamil Hastanesinde Çocuk Hastalıkları ihtisasına başladı. 1988 yılında yeniden TUS sınavını kazanarak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde Radyoloji ihtisasına başladı. Sırasıyla 1992 yılında uzman, 1994 de yardımcı doçent, 1998 de doçent ve 2004 de profesör oldu.

 

Prof Yılmaz, radyoloji uzmanı olduğu 1992 yılından itibaren radyolojinin tedavi edici yan dalı olan girişimsel radyoloji alanında çalıştı. Bu dönemde ABD ve Avrupa'da bir çok girişimsel radyoloji merkezinde bulundu, yurt içinde ve yurtdışında 100 den fazla kongre ve sempozyuma katıldı, 70 den fazla bilimsel makale yazdı, bu makalelerine 600 den fazla sitasyon yapıldı. 100 ün üzerinde kongre bildirisi sundu, kongrelerde 50 den fazla davetli konuşma yaptı ve toplam 7 tane bilimsel ödül kazandı.

 

Prof Yılmaz' ın 1998 yılında yayınlanan bir çalışması radyoloji alanında Türkiye’de üçüncü, Avrupa’da beşinci en fazla sitasyon alan makale oldu. Bu makalesi nedeniyle Avrupa Radyoloji Kongrelerinde 2 yıl boyunca davetli kurslar verdi. Sonraki yıllarda çalışmalarını periferik arter hastalığında yoğunlaştıran Prof Yılmaz, uzun bacak damar tıkanıklıklarının açılmasında kullanılmaya başlanan "subintimal anjioplasti" ve "transpopliteal anjioplasti" tekniklerini ülkemizde uygulamaya başladı. Bu konuda, 2001 ve 2003 yıllarında yayınlanan iki çalışması nedeniyle Avrupa Girişimsel Radyoloji kongresine kurs vermek için davet edildi.

 

2003 yılında dünyada yeni çıkmış olan venöz yetmezlik ve varis hastalığında damar içinden lazer tedavisini Türkiye de uyguladı. Aynı hastalıkta kullanılan "ultrason rehberliğinde köpük skleroterapisi ve miniflebektomi" tekniklerini de geliştirdi ve radyoloji camiasına tanıttı. Ayrıca, lazer işlemi sırasında hastanın ağrı duymamasını sağlayan "femoral blok" ve "siyatik blok" yöntemlerini de ülkemizde uyguladı ve radyoloji kongrelerinde tanıttı. Prof Yılmaz, variste ameliyatsız tedavi yöntemleri ile ilgili çok sayıda makale yazdı ve kongre konuşmaları yaptı. Bu makalelerden birisi yayınlandığı dergi tarafından yılın en iyi bilimsel çalışması, bir diğeri en iyi ikinci kongre bildirisi ve bir diğeri de Avrupa Girişimsel Radyoloji Kongresinde “cum laude” yani onur ödülünü aldı.

 

Prof Yılmaz 2005 yılından itibaren rahim miyomlarının ve adenomiyozis hastalığının anjiyografi ile ameliyatsız olarak tedavi edilmesini sağlayan "embolizasyon" yöntemini yoğun olarak uyguladı. Bu konudaki deneyimlerini radyoloji ve kadın doğum kongrelerinde sundu. Embolizasyon yönteminden sonra oluşan ağrıyı önemli ölçüde gideren "Süperior hipogastrik gangliyon blokajı" yöntemini ülkemizde uyguladı ve radyoloji camiasına tanıttı. 

 

Prof Yılmaz 2011 yılından itibaren Akdeniz Onkoloji ekibiyle Memorial&Medstar hastanelerinde çalışmaya başladı. Bu dönemde, tümörleri ısıtma ya da soğutma gibi yöntemlerle ya da anjiyo yoluyla yok eden yeni tedaviler uyguladı. Bu yöntemlerden kriyoablasyon ve nanoknife tedavilerini Türkiye’de başlattı. Pankreas kanserinde uyguladığı nanoknife tedavisiyle ilgili çalışması radyoloji ve girişimsel radyoloji kongrelerinde 2013 ve 2014 yıllarında peşpeşe birincilik ödülleri aldı.

Memorial&Medstar Hastaneler grubundan 2018 yılında ayrılan Prof Yılmaz, bu tarihten itibaren tüm tedavilerini kurucusu ve sahibi olduğu Varisson Radyoloji Kliniklerinde, Antalya ve İstanbulda yapmaktadır. Toplam 5 doktor ve 16 personelin görev aldığı bu kliniklerin adres ve telefon numaralarını iletişim sayfamızda bulabilirsiniz. 

 

İngilizce (KPDS: 97), Fransızca (KPDS: 92) ve Almanca (KPDS: 82) bilen Prof Yılmaz evlidir ve iki çocuk babasıdır.

bottom of page